دستگاه میکسر و هم زن

خواص درمانی و غذایی خوراکی ها

پنج‌شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
Thursday, June 27, 2019
behafarinco

 

 

در مورد خواص درمانی و غذایی بعضی از خوراکی ها بیشتر بدانیم:

زیتون، راز سلامت تغذیه مدیترانه ای

یک متخصص تغذیه با اشاره به خصوصیات انواع رژیم های غذایی، گفت: تعادل در هر رژیم غذایی بسیار مهم است با این وجود استفاده از زیتون، ادویه زیاد و حرارت زیاد به ترتیب شاخصه رژیم های غذایی مدیترانه ای ، هندی و چینی است که در این بین رژیم غذایی مدیترانه ای از همه سالم تر و مناسب تر است.

استفاده فراوان از این ماده شاخصه اصلی رژیم غذایی مدیترانه ایست, علاوه بر این استفاده از انواع سبزی جات و میوه ها و سپس حبوبات به عنوان منابع پروتئینی منجر به کاهش جذب کلسترول در متقاضیان این نوع از رژیم غذایی می شود. استاد گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تفاوت و تنوع غذای اصلی در هر کشور، اظهار داشت: در بسیاری از کشورها گوشت غذای اصلی و در برخی کشورها نان غذای اصلی محسوب می شود، با این حال مصرف نان سبوس دار در برخی از کشورها در مقایسه با برنج سفید شده و با فقر ویتامینی b1 ارجح و مناسب تر است. دکتر کشاورز در ادامه افزود: مصرف سبزی ها نیز در رژیم غذایی مدیترانه ای جایگاه بسیار مهمی را ایفا می کند به طوری که با دارا بودن فیبر زیاد معده را پر می کنند، همچنین ویتامین ها و رنگدانه های موجود در برگ سبزی ها، برای جلوگیری و کاهش خطر ابتلا به سکته های قلبی بسیار مفید است.

 

 

روغن زیتون و خواص آن

روغن زیتون را از فشردن میوه درخت زیتون استخراج می‌‌کنند. روغن زیتون دارای مقدار زیادی چربی اشباع نشده می‌‌باشد. زیتون نقرس و رماتیسم را درمان می‌کند و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می‌دهد

 زیتونها (نام علمی: Olea europaea) شامل تقریباً 20 گونه درختان کوچک از خانواده Oleaceae بوده و در جهان کهن از حوزه دریای مدیترانه، شمال آفریقا، جنوب شرقی آسیا، شمال تا جنوب چین، اسکاتلند و شرق استرالیا پراکندگی گسترده‌ای داشته اند. آنها همیشه سبز بوده و دارای برگهایی کوچک و یکپارچه هستند که روبروی هم قرار گرفته اند. میوه این گیاه یک شفت می‌‌باشد.

معروف‌ترین گونه شناخته شده این گیاه زیتون اروپایی نام دارد Olea europaea که از دوران باستان برای تهیه روغن زیتون و نیز برای خوردن خود میوه آن کاربرد داشته است (که در حالت طبیعی تلخ است که باید در معرض تخمیر طبیعی قرار گیرد و یا به منظور قابل خوردن نمودن، آن را در آب نمک بخوابانند).

زیتون وحشی به شکل درخت کوچک یا بوته‌هایی با رشد هرزه و تیغدار است که دارای برگهایی دوک مانند وتیز، رنگ سبزمایل به خاکستری در قسمت بالا می‌‌باشد، زیتون وحشی جوان در قسمت پایین سفید رنگ و دارای پولکهایی مایل به سفید است ؛ گلهای سفید کوچکی دارد که کاسه و جام گلها دارای چهار درز کاسه گل، دو پرچم و کلاله شکافته می‌‌باشد این گلها به تدریج به شکل خوشه‌هایی که ازبغل برگها ظاهر می‌‌شوند بر روی چوبهای سالهای آخر می‌‌روید ؛ شفت (میوه) در گیاه وحشی کوچک و دارای غلافی گوشتداراست این غلاف که تعیین کننده ارزش اقتصادی میوه می‌‌باشد در نوع وحشی نسبتاً نازک است. انواع کشت شده خصوصیات متفاوتی دارند اما فشرده تر، حاصلخیزتر و بی خار است.

منطقه‌ای بومی و مسلم در سوریه و قسمت‌های ساحلی آسیای میانه، فراوانی آن دریونان ومجمع الجزایر آن و کنایات فراوانی که توسط شعرای قدیمی در مورد آن بکار رفته نشان می‌‌دهد که زیتون بومی این نواحی بوده است اما در نواحی دورافتاده از مشرق زمین زیتون کشت نشده و کم و بیش به شکل نوع ابتدایی خود بازگشته است. این مسئله نشان دهنده مزیتی ویژه برای خاکهای آهکی و تمایل به نسیم دریایی است، درحالیکه شکوه و جلال خاصی بر روی سراشیبی‌های آهکی و پرتگاههایی که بیشتر سواحل شبه جزیره یونان و جزایر کنار آن را تشکیل می‌‌دهند ایجاد شده است.

 از دیدگاه پرورش دهندگان مدرن، تنوع زیتون‌های شناخته شده بسیارزیاد است. فقط در ایتالیا حداقل 300 گونه وجود دارد اما تعداد کمی از آنها تاحد زیادی رشد می‌‌کنند.گونه‌های اصلی ایتالیا 'Leccino', 'Frantoio'و 'Carolea' هستند.هیچکدام از آنها را نمی‌توان با توصیفات باستانی همانند دانست، اگرچه بعید نیست بعضی از گونه‌های نازک برگ که بیش از همه مورد توجه می‌‌باشند از تبار Licinian معروف باشند.درختان پهن برگ اسپانیا میوه‌های درشت می‌‌دهند اما غلاف آنها طعمی نسبتاً تلخ تر دارد و کیفیت روغن آنها نامرغوب تر است.این زیتونهای اسپانیایی است که معمولاً پس ازسوراخ سوراخ شدن و پر شدن پرورده شده وپس از خواباندن در آب نمک تازه خورده می‌‌شوند(با فلفل ترشی، پیاز ترشی یا سایر چاشنی ها).

 

خواص درمانی زیتون

زیتون نقرس و رماتیسم را درمان می‌کند ، برگ زیتون با اثر مقوی درمان کننده فشار خون و زخم‌های عفونی است. شیرابه‌ای قندی تحت نام (مان زیتون) از ساقه این درخت ترشح می‌شود که مصرف خوراکی دارد. همچنین برگ زیتون نیز حاوی گلوکزید،‌مواد قندی، مواد تلخ، کلروفیل، اسید گالیک، تائن، موم و مانیت است. روغن زیتون، سوزش و درد ناشی ازسوختگی را تسکین داده و از بروز تاول جلوگیری می‌کند. کمپرس پوست در موارد آفتاب زدگی، سرمازدگی، گزش مار، عقرب و حشرات با روغن زیتون سبب تسکین درد و سوزش و التیام می‌شود. همچنین ماساژ پوست با روغن زیتون، تعریق زیاد را کاهش داده،‌مژه و ابرو را تقویت می‌کند. این درحالی است که ماساژ پوست سر با روغن زیتون سبب تقویت پوست و مو گشته و شوره سر را برطرف می‌سازد و موهای سپید شده را سیاه می‌نماید. چند قطره روغن زیتون سریعا خارش و سوزش چشم و پلک راتسکین داده و آبریزش چشم را برطرف ساخته و قوه بینایی را تقویت می‌کند.

مخلوط مساوی روغن زیتون و گلیسیرین نیز نقش مفیدی در معالجه پوست پای ترک خورده، درمان شوره سر و ریزش مو، جلوگیری از سفیدی مو دارد. پوست و برگ درخت زیتون دارای خواص تب‌بر است.

 

تأثیر روغن زیتون در بهبود جریان خون

اجزای مغذی خاص در روغن زیتون و برخی غذاهای دیگر می‌تواند دلیل تأثیر مثبت رژیم غذایی مدیترانه ای بر سلامت قلب باشد. این ترکیبات که تحت عنوان “فنل” نامیده می‌شوند اثر آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و جلوگیری از تشکیل لخته در عروق دارند. در این مطالعه تأثیر سودمند روغن های زیتون سرشار از فنل بر عملکرد عروق خونی مشخص شده است. مصرف غذاهای غنی از ترکیبات فنلی می‌تواند سلامت قلبی عروقی را بهبود بخشد و بر قلب نیز تأثیر حفاظت بخش دارد.

تحقیقات نشان داده که مصرف روزانه دو قاشق غذا خوری (۲۳ گرم) روغن زیتون، خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می‌دهد که این امر، به دلیل وجود چربیهای اشباع نشده در این روغن است. بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، بهتر است که به جای چربیهای اشباع شده از روغن زیتون استفاده شود تا میزان مصرف کالری روزانه از حد لازم بیشتر نباشد. همچنین روغن گردو و اسید چرب امگاــ۳ که در گوشت ماهی و سبزیجات وجود دارد همچون روغن زیتون، اسیدهای چرب اشباع نشده دارند و بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی مفیدند.

روغن زیتون دفع کننده سنگ کیسه صفرا است برای این منظور باید آنرا با آبلیمو مصرف کرد . روغن زیتون برای رفع سرفه های خشک مفید است . برای رفع پیوره لثه ، روغن زیتون را بر روی لثه بمالید .برای برطرف کردن خراش و ترک پوست جویدن برگ زیتون برای از بین بردن زخم های دهان مفید است وزیتون تقویت کننده نیروی جنسی است. مصرف روزانه زیتون از امراض قلبی وسرطان جلوگیری می‌کند و بالاخره روغن زیتون بهترین روغن برای پخت و پز می‌باشد زیرا در اثر حرارات خراب نمی‌شود.

 

سودمندی‌ها

حاوی میزان زیادی روغن غیراشباع مونو می‌باشد.

حاوی مواد شیمیایی گیاهی است که باعث کاهش کلسترول و خطرا ابتلا به سرطان می‌شود.

حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان است.

دوام و مدت نگاهداری آن نسبت به روغن های دیگر بیشتر است و حتی می‌توان آن را فریز کرد.

گرچه فواید روغن زیتون بسیار بیشتر از مضرات آن است، اما این محصول هم ضررهایی دارد.

مصرف روغن زیتون خطر سرطان سینه را کاهش می‌دهد ایسکانیوز ـ پژوهشگران معتقدند مصرف روغن زیتون خطر سرطان سینه را در زنان کاهش می‌دهد به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، تحقیق روی سلول‌های سرطان سینه در زنان نشان داد که اسید اولئیک روغن زیتون اثر ژن سرطان زای این بیماری را کاهش می‌دهد. پژوهشگران به زنان توصیه می‌کنند که در رژیم غذایی خود از زیتون و روغن آن استفاده کنند. همچنین روغن زیتون به جز خاصیت ضد سرطانی فواید فراوانی دارد که از آن جمله ملین بودن آن و نرم کردن عضلات و آرامبخشی درد استخوان است. همچنین روغن زیتون به موها نرمی و لطافت خاصی می‌بخشد و باعث تقویت مو می‌شود. عصاره زیتون برای چین و چروک پوست بسیار مفیداست و باعث لطافت و نرمی و شادابی پوست صورت می‌شود

زیان‌ها

با گرم شدن، کمی از طعم و بوی این روغن از دست می‌رود.

گرم شدن در دمای بالا می‌تواند باعث بی ثباتی و ناپایداری روغن شود، که باعث ایجاد بیماری های قلبی در مصرف کنندگان شود.

زیتون درختی پر ثمر و روغن میوه آن، غذا و دارویی مفید و در درمان اختلالات گوارشی، کبدی،کلیوی، پوستی وعفونی است. زیتون نقرس و رماتیسم را درمان می‌کند و برگ زیتون با اثر مقوی درمان کننده فشار خون و زخم‌های عفونی است. این درحالی است که مصرف زیاد میوه زیتون سبب لاغری، بی‌خوابی واختلالات تنفسی می‌شود.

 

کاهش کلسترول بد خون با مصرف سیب

یک کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، وجود سه نوع آنتی اکسیدان فلاوونوئید، پلی فنول و اسید اسکوربیک در سیب را علت سلامتی و بی نیازی به مراجعه به پزشک عنوان کرد.

 

 فرح روشن پور اظهار داشت: این سه ماده در واقع مواد آنتی اکسیدانی هستند که از پیر شدن سلول ها و بروز سرطان جلوگیری می کنند. روشن پور در ادامه تصریح کرد: در هر 100 گرم سیب در حدود هزار و 500 میلی گرم ویتامین c وجود دارد که رقم قابل توجهی است. وی افزود: سیب همچنین حاوی نوعی فیبر غذایی موسوم به پکتین است که مواد سمی را از بدن خارج می کند و میزان کلسترول بد خون را کاهش می دهد. روشن پور در پایان خاطرنشان کرد: سیب همچنین حاوی ویتامین ها و املاح معدنی نظیر کلسیم است و وجود اسید مالیک و تارتاریک در آن به سوءهاضمه کمک کرده و تقویت و پاک سازی کبد را در پی دارد­­­­­­­­­­.

 

گلابی میوه ای با خواص باور نکردنی

گلابی میوه ای خوش طعم است که سرشار از ویتامین ها و عناصر معدنی است و خوردن آن در گرمای تابستان می تواند علاوه بر تامین مواد مورد نیاز بدن، اندکی از تشنگی را نیز رفع کند.گلابی دارای 76 تا 83 درصد آب، 6 تا 12 درصد مواد قندی مانند دکستروز ولوز(غالبا عاری از ساکارز)، یک تا دو درصد اسیدهای آلی آزاد مانند اسید مالیک و سیتریک، تانن، پکتین، انورتین آسپاراژین (خصوصا در میوه های جوان) است. گلابی سرشار از ویتامین های a,b1,b2,c و عناصری مانند فسفر، سدیم، کلسیم، منیزم، گوگرد، پتاسیم، کلر، روی، مس، آهن، منگنز، ید و ارسنیک است. پوست درخت گلابی اثر قابض دارد و برگ آن اثر مدر و آرام کننده دارد و از آن در موارد ورم مثانه، وجود باکتری در ادرار و وجود سنگ در مجاری ادراری استفاده می شود. برگ درخت گلابی در رفع عفونت مجاری ادراری موثر است و با مصرف آن اسید اوریک دفع می شود. گلابی میوه ای خوش طعم است که البته در مصرف آن به حالت خام نباید افراط شود زیرا معده های ضعیف آن را به خوبی هضم نمی کنند این در شرایطی است که هضم گلابی پخته آسان است و اثر ملین دارد. گلابی دارای اثر از بین برنده اسیداوریک در بدن است ضمن این که اثر ملین و تامین کننده عناصر معدنی بدن را نیز دارد.

 

گلابی برای مبتلایان به بیماری قند خون میوه ای مناسب بوده و در رفع کم خونی و خستگی عمومی موثر است ضمن این که غذای خوبی برای زنان باردار است. با مصرف مقادیر زیادی گلابی در چند روز، مشروط به این که اغذیه دیگری خورده نشود، فشار خون به صورت قابل ملاحظه ای پایین می آید. تقویت سلول ها با گلابی گلابی دارای گیاهی به صورت درختچه و به ارتفاع چند متر و یا به صورت درخت و دارای ساقه ای به بلندی 10 تا 20 متر است. از مشخصات گلابی این است که ریشه ای عمیق و برگ هایی ساده، صاف و دندانه دار دارد و میوه آن مخروطی شکل، گوشت دار و خوراکی است. قسمت مورد استفاده درخت گلابی، برگ های جوان، پوست ساقه و میوه آبدار، معطر و خوش طعم آن است. گلابی با نام علمی «pyrus communis l» به تیره گل سرخ تعلق دارد.

 

معجزه ی مواد غذایی در سرطان ها

  علم ثابت کرده که بعضی از مواد غذایی قدرت مقابله با سرطان را دارا می باشند. در حالی که بعضی دیگر می توانند احتمال ابتلا به این بیماری مهلک را بالا ببرند. سرطان بیماری پرهزینه ای است هم از لحاظ سلامتی و هم مالی. از قدیم گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است. برای حفظ سلامتی خود و پیشگیری از این بیماری از هم اکنون به فکر یک تغذیه ی سالم باشید. میوه و سبزیجات، بروکلی، ماهی و ... نقش موثری در نجات ما دارند. در این مطلب قصد داریم شما را با برخی از این مواد معجزه گر بیشتر آشنا کرده و باید و نبایدهایی را گوشزد کنیم. به امید روزی که این بیماری ریشه کن شود. میوه و سبزیجات: سپر بلا واقعیت این است که هر چه در خصوص فواید و خواص میوه و سبزیجات بنویسیم و بگوییم باز هم کافی نیست. میوه یک ماده ی غذایی لوکس برای پذیرایی از مهمان نیست. میوه و سبزیجات باید در هر برنامه ی غذایی موجود باشد. یعنی سر صبحانه، ناهار و شام. بر اساس پژوهش های انجام شده، افرادی که میوه و سبزیجات زیادی مصرف می کنند کمتر از باقی افراد که میانه ی خوبی با این مواد غذایی ندارند به انواع سرطان ها مبتلا می شوند. از سال ها پیش محققان به مدد مطالعاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که گیاهان چلیپایی (انواع کلم ها) و به خصوص بروکلی باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان می شود بر اساس آماری که این پژوهش ها نشان داده اند افرادی که کمتر میوه و سبزیجات مصرف می کنند یک و نیم تا دو برابر بیشتر به این بیماری مهلک مبتلا می شوند. برای همین تمام متخصصان علم تغذیه به مصرف روزانه ی این مواد غذایی تاکید می کنند. در سی سال گذشته 80 درصد پژوهش های انجام شده نشان داده است که ویتامین ها و آنتی اکسیدان های (ویتامین های c، e ،b9، کاروتنوئید و...) موجود در این مواد غذایی اثر پیشگیرانه در ابتلا به سرطان داشته اند. به عنوان مثال در سال 1972 در کشور فنلاند که بیشترین آمار مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی را دارد، یک طرح دولتی برای ایجاد تغییراتی در عادات های غذایی مردم این کشور به اجرا در آمد. نتیجه این شد که 29 سال بعد از اجرای این طرح، مرگ و میر ناشی از سرطان به میزان 50 درصد کاهش یافت. به مصرف زیاد گوشت قرمز نه بگویید نتایج حدود سی پژوهش که در خصوص گوشت قرمز انجام شده نشان می دهد ارتباطی بین مصرف زیاد گوشت قرمز و ابتلا به سرطان کولورکتال وجود دارد. بهتر است مصرف گوشت قرمز از یک یا دو بار در هفته بیشتر نباشد.

نتایج پژوهشی که در انجمن سرطان آمریکا انجام گرفته است نشان می دهد که احتمال ابتلا به سرطان کولون در افرادی که زیاد گوشت قرمز می خورند، 30 الی 40 درصد بیشتر است. اخیرا یک گروه از محققان انستیتو کانسر dana-farber شهر بوستون روی بیمارانی که به سرطان کولورکتال مبتلا بوده و تحت درمان هستند مطالعاتی انجام داده اند. محققان ثابت کردند بیمارانی که محصولات گوشتی، مواد غذایی پرچرب و غلات تصفیه شده ی زیادی مصرف کرده اند در مقایسه با مبتلایانی که مصرف کننده ی میوه، سبزیجات و ماهی بوده اند سه برابر بیشتر در معرض عود بیماری قرار دارند. ماهی و گوشت مرغ: خواص باور نکردنی نتایج یک پژوهش آمریکایی که در سال 2005 انجام شد نشان می دهد که مصرف گوشت مرغ و ماهی در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال را کاهش می دهد. علاوه بر این نتایج یک پژوهش اروپایی که روی 500000 نفر انجام گرفت نشان می دهد افرادی که ماهی زیادی مصرف می کنند (80 گرم در روز) در مقایسه با افرادی که ماهی کمتری مصرف می کنند (10 گرم در روز) به میزان 31 درصد کمتر به سرطان دچار می شوند.

 

زنده باد بروکلی از سال ها پیش محققان به مدد مطالعاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که گیاهان چلیپایی (انواع کلم ها) و به خصوص بروکلی باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان می شود. مطالعات جدید نشان داده است که مصرف منظم این سبزیجات یعنی چند بار در هفته، احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال، سرطان ریه و همچنین سرطان سینه در زنان را کاهش می دهد. نمک: احتیاط کنید مطالعات متعددی نشان داده اند که شور کردن غذاها و مصرف منظم و زیاد مواد غذایی نمک سود یا دودی شده احتمال ابتلا به سرطان معده را هفت برابر بیشتر می کند. در حالت کلی متخصصان توصیه می کنند که روزانه بیشتر از 6 تا 8 گرم کلریدسدیم (نمک) مصرف نشود.

البته باید بدانید که 20 درصد از افراد روزانه بیش از 12 گرم نمک مصرف می کنند. بر اساس پژوهش های انجام شده، افرادی که میوه و سبزیجات زیادی مصرف می کنند کمتر از باقی افراد که میانه ی خوبی با این مواد غذایی ندارند به انواع سرطان ها مبتلا می شوند باور کنید زندگی بدون تکاندن مداوم نمکدان در غذاها هم ادامه دارد. چند هفته طول بیشتر نمی کشد که به طعم غذای کم نمک عادت می کنید. پس به بهانه ی این که نمی توانید غذای کم نمک میل کنید سلامتی تان را به خطر نیندازید. به جای نمک از ادویه های دیگر برای خوش طعم کردن غذای تان استفاده کنید.

 

 


خاصیت فوق العاده ی عسل

عسل خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و سرشار از مواد معدنی از قبیل کلسیم، سولفور، آهن، روی، پتاسیم و منیزیم و حاوی ویتامین های a، b1، b2، b3، b5و c می باشد. عسل یکی از بهترین مکمل های غذایی محسوب می شود که خواص دارویی زیادی دارد. عسل، دارای خواص شگفت انگیز بسیاری است و مصرف آن به تمام گروه های سنی توصیه شده است. تحقیقات حاکی از این است که هر چه عسل تیره تر باشد خاصیت آنتی اکسیدانی آن بیشتر بوده و از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند. نباید از قند و شیرینی عسل طبیعی ترسید و آن را به خاطر شیرین بودن مصرف نکرد. در حقیقت، عسل خواص شگفت انگیزی برای سلامتی اعضای بدن دارد از جمله می توان به مواردی چون پیشگیری از حملات قلبی، التیام زخم ها، و افزایش انرژی بدن، اشاره کرد. در ادامه به 12 خاصیت فوق العاده ی عسل می پردازیم:

 

1- افزایش انرژی طبیعی بدن بسیاری از ورزشکاران برای افزایش انرژی خود از عسل در رژیم غذایی خود استفاده می کنند. با این که سطح کالری آن در مقایسه با سایر مواد قندی 40 درصد کمتر است، اما انرژی آن بسیار بالاست و مصرف متعادل آن به وزن بدن، اضافه نمی کند. 2- پیشگیری از سرطان و بیماری های قلبی بسیاری از افراد از ابتلا به سرطان هراس دارند اما با استفاده عسل در رژیم غذایی روزانه می توانند این ترس و هراس را از دل خود بیرون کنند. نتایج تحقیقات حاکی از این است که هر چه عسل تیره تر باشد خاصیت آنتی اکسیدانی آن بیشتر بوده و از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند. در واقع عسل بسیار خوبی از آنتی اکسیدان است و نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماری های قلبی دارد. 3- افزایش ایمنی بدن در برابر عفونت ها عسل در برابر عفونت های بدن مثل یک آنتی بیوتیک عمل کرده و نقش مهمی در سیستم دفاعی بدن ایفا می کند. به عنوان مثال اگر جایی از بدن عفونت داشته باشد می توان به جای استفاده از داروهای شیمیایی آنتی بیوتیک، از عسل استفاده کرد. عسل محتوی آنتی میکروبیال است پس در مبارزه با باکتری ها نیز نقش مهمی به عهده دارد. عسل از جمله ضروری ترین غذاها برای آن دسته از افراد مسنی است که عملکرد سیستم گوارشی شان دچار ضعف شده است چرا که خوبی از انرژی و مواد مغذی است که مستقیما جذب بدن می شود می توان عسل را به شیوه های مختلف استفاده کرد از جمله مخلوط با چای یا آب گرم یا شیر، استفاده در شیرینی ها و دسرها و ... 4- التیام زخم ها و جای سوختگی در مواردی که جایی از اعضای بدن زخم می شود و یا می سوزد از عسل استفاده کنید. عسل در بدن، رطوبت هوا را به طرف خود می کشد و با این خاصیت خود در درمان زخم و سوختگی اثر مثبتی دارد. در واقع عسل به خاطر دارا بودن خاصیت ضدالتهابی نیز، کمک خوبی برای درمان سوختگی ها به شمار می رود. 5- غنی از ویتامین ها و مواد معدنی عسل سرشار از ویتامین های a، b1، b2، b3، b5، c می باشد همچنین مواد معدنی مفیدی نیز در عسل از جمله کلسیم، سولفور، آهن، روی، پتاسیم، منیزیم و ... موجود می باشد. 6- باعث تقویت جنین ضعیف در رحم مادر می شود 7- به سلامت و توان مادران باردار کمک می کند این ماده غذایی با افزایش قابلیت جذب مواد غذایی در بدن به سلامت جنین در حین بارداری کمک می کند. 8- برای رشد و تقویت مغز کودکان مفید است از آن جا که مغز تا سن 5 سالگی رشد روزانه دارد نیاز فراوانی به مواد مغذی و مفید دارد. 9 - اشتهای کودکان را افزایش می دهد عناصر ویتامین b در عسل کامل بوده از این رو برای رشد سالم کودکان بسیار توصیه می شود. 10- موجب عملکرد بهتر مغز می شود عسل وقتی با میزان مناسبی آب مخلوط شود، پس از 7 دقیقه در جریان خون پخش می شود و با آزادسازی مولکول قند به عملکرد بهتر مغز که اصلی ترین مصرف کننده قند در بدن است، کمک می کند و مانع بروز خستگی می شود. 11- مناسب برای سالمندان عسل از جمله ضروری ترین غذاها برای آن دسته از افراد مسنی است که عملکرد سیستم گوارشی شان دچار ضعف شده است چرا که خوبی از انرژی و مواد مغذی است که مستقیما جذب بدن می شود. 12- اگر برای شستن دندان ها از آن استفاده شود باعث سفیدی دندان ها و سلامت لثه ها می شود.

 

خواص غذایی و درمانی جوزهندی

جوزهندی برای درمان و تسکین بسیاری از دردها مفید شناخته شده است. در طب سنتی، دانه و روغن جوزهندی را برای درمان بیماری های مربوط به اعصاب و سیستم گوارش تجویز می کنند. درخت جوزهندی با نام علمی myristica fragrans از جنس درختان همیشه سبز است. جوزهندی میوه ی درختی به همین نام است که مصرف آن به صورت خشک شده در مناطق گرمسیری رواج بسیاری دارد. هر دانه را از خارج، پوسته ی سختی به رنگ قهوه ای متمایل به خاکستری در برمی گیرد و شیارهای عمیقی دارد که با جدا کردن این پوسته، دانه ی آن ظاهر می شود. دانه، سطحی چین خورده دارد و رنگ آن متمایل به خاکستری است. به طور کلی، جوزهندی در طولی حدود 5/2 سانتی متر و قطری حدود 5/1سانتی متر شکلی شبیه به تخم مرغ دارد. آن چه جوزهندی را به یکی از طعم دهنده ها و ادویه های پرمصرف در غذا، به خصوص در مناطق گرمسیری، تبدیل کرده است، عطر و بوی تند و مطبوع آن است.

صرف نظر از نقش جوزهندی به عنوان ادویه در غذا، این دانه خواص غذایی و درمانی بسیاری نیز دارد؛ جوزهندی خوبی از ویتامین ها، املاح معدنی، اسیدهای آمینه، روی، آهن، مس، کلسیم، ژرمانیوم، فلاوونوئیدها و بسیاری مواد مفید دیگر است. مخلوطی از چند قطره روغن جوزهندی و عسل حالت تهوع، سوءهاضمه و اسهال شدید را درمان می کند در گذشته، خردشده دانه های جوز را به عنوان طعم دهنده به بسیاری از غذاها می افزودند. همچنین برای برطرف کردن مزه نامطبوع داروها، آن را به تنتورها اضافه می کردند. خواصی از جمله هضم کننده غذا، ضدنفخ، ضددرد، محرک، ضدمیکروب، مقوی معده و ضداسپاسم (دل درد) برای آن قائل بوده و هستند. امروزه از این دانه استفاده بسیار زیادی می شود و آن را در بسیاری از کشورها در انواع نوشیدنی ها، کیک ها و شیرینی جات و حتی انواع سوپ ها می ریزند. حتی اسانس آن در صنایع عطرسازی و آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. دانه های جوز دارای روغنی هستند که با روش فشردن از آن جدا می شود و به نام کره جوز هندی شهرت دارد. این کره به صورت نیمه جامد و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و با طعم و بوی جوز است. * آرام کننده درد معده برای درمان قولنج روده، جوزهندی را امتحان کنید چرا که سال ها برای درمان سوءهاضمه، اسهال و باد روده مصرف می شده است. گیاه شناس معروف، آندرو گدرت، نویسنده کتاب «درمان بیماری های گوارشی» در این باره می گوید:

اسانس و سایر ترکیبات شیمیایی که در جوزهندی پیدا شده به فرد کمک می کند تا دستگاه گوارشش منظم کار کند. برای بهبود هضم، مقداری (نباید از نصف قاشق چای خوری بیشتر باشد چرا که مصرف مقدار زیاد جوز موجب تهوع می شود) جوزهندی را در یک کاسه شوربای آرد جو ریخته و به مدت چند هفته هرروز صبح میل کنید. مسکن دندان درد روغن جوزهندی مانند روغن دانه میخک سالیان سال برای درمان دندان درد و درد لثه مصرف می شده است. سارا اسنو، نویسنده کتاب «زندگی تازه» در این باره می گوید: «سعی کنید یک یا دو قطره از روغن جوزهندی را روی لثه بمالید. روغن جوزهندی را می توانید از عطاری ها تهیه کنید. فایده دیگر روغن جوزهندی: تحقیقات نشان داده است که ترکیبات روغن جوزهندی به مبارزه باکتری های دهان و دندانی می رود که موجب ایجاد حفره در دندان می شوند.

لکه زدایی از پوست جوش های چرکی در حال ظهور را با این داروی خانگی، از بین ببرید: در یک کاسه، مقداری جوزهندی را با شیر ترکیب کنید تا به شکل خمیری ضخیم درآید، کرم به دست آمده را روی قسمت مورد نظر پوستتان قرار دهید، کرم باید چند دقیقه روی جوش بماند، پس از گذشت زمان کافی، ان را تمیز کنید. گفته می شود که جوزهندی، خاصیت ضد التهابی دارد که همراه با شیر غنی از ویتامین، پوستی لطیف و شاداب را به شما هدیه خواهد کرد. تسهیل کننده خواب در صورتی که هنگام بستن چشم و خواب با مشکل مواجه می شوید، یک فنجان شیر داغ را با جوزهندی مخلوط کرده و میل کنید. شیر حاوی تریپتوفان، اسید آمینه ای است که به سروتونین برای ترویج خواب در بدن تبدیل می شود. جوزهندی موجب می شود که اثر سروتونین در بدن طولانی تر باقی بماند (بنابراین در مغز به مدت طولانی تری می ماند). 

 

دیگر خواص جوزهندی

* التهابات و دردهای مفصلی و رماتیسمی با مصرف خوراکی جوزهندی و همچنین ماساژ موضع با روغن آن تسکین می یابد. * جوزهندی به حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

* برای کاهش علائم آلرژی نیز می توانید جوزهندی بخورید.

 * سیستم قلبی، عروقی را تحریک می کند و برای حفظ سلامت قلب مفید است. همانند میخک، جوزهندی دارای ترکیبی به نام «یوجینول» است که برای قلب مفید می باشد.

 * به گزارش «ehow» در طب چین توصیه شده است که برای رفع معده درد و التهاب یا سوءهاضمه 3 تا 5 قطره این روغن همراه با یک قاشق غذاخوری عسل به طور ناشتا میل شود. تحقیقات نشان داده است که ترکیبات روغن جوزهندی به مبارزه باکتری های دهان و دندانی می رود که موجب ایجاد حفره در دندان می شوند

 * بی نظمی و درد قاعدگی را رفع می کند. * تقویت کننده ذهن است. بدن را آرامش می دهد و سبب افزایش گردش خون می شود.

* روغن آن از جمله ترکیبات مهم بیشتر داروهای تسکین دهنده سرفه است. ضمن این که در درمان سرماخوردگی نیز موثر است.

* برای درمان آسم مفید است.  

* اضطراب و افسردگی را رفع می کند.

* عفونت و بیماری های کلیه ای را درمان می کند.

* خاصیت ضد باکتریایی و ضدعفونی کننده دارد که برای رفع کدری، چربی و چین و چروک پوست مفید است.

* به نقل از «ask.com» ماده ای به نام مایریستیسین (myristicin) موجود در آن آنزیم های موجود در مغز را که در بروز بیماری آلزایمر موثر است از بین می برد و برای بهبود حافظه مفید است.

* مصرف مقدار کم آن نفخ معده را کاهش می دهد، به هضم غذا کمک می کند و اشتها را بهبود می بخشد.

* در شل کردن عضلات موثر است.

* مخلوطی از چند قطره روغن جوزهندی و عسل حالت تهوع، سوءهاضمه و اسهال شدید را درمان می کند.

* در طب هومیوپاتی، برای معالجه اضطراب و افسردگی به کار برده می شود.

* در طب چینی برای درمان بیماری های کبد استفاده می شود. تقویت کننده کبد است و سموم کبد را دفع می کند.

 * برای کنترل آکنه، 2 تا 3 دانه جوزهندی آسیاب شده را با کمی شیر مخلوط کنید تا به شکل ضماد دربیاید. پس از شستن صورت با آب ولرم و خشک کردن، ضماد را به صورت بمالید و پس از 2 ساعت ابتدا با آب ولرم و سپس برای بستن منافذ با آب سرد بشویید. این ضماد به عنوان اسکراب برای رفع جوش استفاده می شود. 

* برای تسکین علایم سرماخوردگی با کمی آب، آرد و پودر جوزهندی ضمادی تهیه کنید و روی پارچه کتان بمالید و روی سینه قرار دهید.

 * خستگی مفرط و استرس را رفع می کند و قدرت تمرکز را افزایش می دهد. مصرف مقدار کم آن نفخ معده را کاهش می دهد، به هضم غذا کمک می کند و اشتها را بهبود می بخشد.

 * برای تسکین درد مفاصل، عضلات، آرتریت، زخم و التهاب کمی از روغن آن را روی موضع بمالید.

* مصرف آن مانع بروز سنگ کلیه می شود.

* برای بهبود بخشیدن به سیستم گوارشی کمی پودر جوز هندی را روی صبحانه خود بپاشید. زیاده روی نکنید نکته آخر این که نباید در مصرف این گیاه زیاده روی کرد چون اسانس دانه دارای مواد محرکی است که مصرف مداوم و زیاد آن باعث اختلالات قلبی، تند شدن حرکات قلب، سرخی صورت، سردرد و نوعی مسمومیت می شود. این موضوع در سال های اخیر مورد تحقیق و تایید قرار گرفته و یکی از ترکیباتی که باعث این مسمومیت می شود به نام میریستی سین شناسایی شده است. بنابراین اگر از خواص این گیاه مطلع شدید، در مصرف آن زیاده روی نکنید و همیشه حد اعتدال را نگه دارید. علاوه بر این مصرف زیاد آن سبب ایجاد مشکل در بخش کنترل احساسات در مغز شده و پس از مصرف بیش از حد، احساس نشاط به همراه سستی و رخوت در انسان پدید می آورد که شبیه نوعی مسمومیت است.

 

 

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید
ثبت سفارش

تماس با ما

آدرس: کیلومتر20 جاده قدیم کرج، شهرقدس،
بلوار 45 متری انقلاب، انتهای خیابان چمن، خیابان صنعت

تلفن:          46897086 -021

فکس:         46862890 -021

ایمیل:         info@behafarinco.ir

SANADATA | SanaCMS 7.3

بسته بندی,دستگاه های بسته بندی,سازنده دستگاه,بستهبندی,ماشین سازی به آفرین ,سازنده ماشین آلات,ماشین آلات صنعتی