دستگاه میکسر و هم زن

گریس

یک‌شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸
Sunday, July 21, 2019
behafarinco

 

گریس چیست؟

ماشین سازی به آفرین سازنده دستگاهها و ماشین آلات پرکن و خط کامل بسته بندی گریس

 

گریس مخلوطی ژلاتینی می‌باشد که از یک سیال روانکار (روغن) و یک ماده قوام دهنده یا غلیظ کننده و مواد افزدنی خاص ساخته می شود. ماده غلیظ کننده مهم ترین عامل پایداری در برابر آب،پایداری در شرایط دمای بالا و حفظ کیفیت در مدت زمان مصرف و در هنگام انبارداری گریس است. گریس‌ها مشابه روغن ها، برای به حداقل رساندن اصطکاک و سایش بین سطوح متحرک،کاربرد دارند. در مواردی که روانساز باید به عنوان مانعی برای جلوگیری از ورود ذرات خارجی عمل کند و یا موقعیت حرکت بین دو سطح به گونه ای است که نیاز به روانساز نیمه جامد وجود دارد،باید از گریس استفاده شود. روانکاری با گریس عموما روانکاری در اکثر دستگاه های صنعتی و خودروها است. به لحاظ تاریخی گریس‌های اولیه در مصر باستان در حدود 1400 سال قبل از میلاد مسیح از مخلوط کردن روغن زیتون و آهک ساخته شدند. از این محصول در آن زمان برای روانکاری محور چرخ های ارابه های چوبی سود می بردند.نخستین گریس‌ها (به معنای امروز آن) در آغاز انقلاب صنعتی در اروپا در سال 1872 با ساخت گریس سدیم به بازار مصرف عرضه گردیدند.امروزه با پیشرفت صنعت،گریس‌های متنوع با کارائی هایی متفاوت تولید می شوند .به عنوان نمونه می توان از گریس‌هایی که در ساختار آنها از فلزات استفاده می شود و تا دمای 1100 درجه سانتیگراد کارائی دارند،نام برد.

 

NLGI چیست؟

NLGI مخفف انجمن ملي گريس هاي روانكار (آمريكا) مي باشد كه درجه بندي گريس ها بر مبناي قوام آنها را انجام داده است. اين انجمن گريس ها را به 9 درجه از 000 تا 6 تقسيم بندي نموده است. درجه NLGI 000 از نظر حالت فيزيكي كاملاً مايع و درجه NLGI 6 كاملاً سفت است. درجه بندي NLGI بر مبناي آزمون نفوذپذيري انجام شده است.

 

راهنمای انتخاب و مصرف گریس

در مقایسه گریس‌ها با روغن های روانکار مشخص می شود که هر کدام از این دو نوع روان کننده به لحاظ ساختار ویژه خود،دارای کاربرهایی خاص هستند. مهم ترین ویژگی گریس‌ها توانایی استفاده از آنها به عنوان روانکار مناسب در نقاط غیرقابل دسترس دستگاه های صنعتی است. از طرفی ماشین آلاتی که درآنها از گریس استفاده می‌شود،طراحی ساده‌تر و در نتیجه نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند. همچنین از گریس‌ها می توان در آب‌بندی دستگاه ها سود برد. در مقابل این مزایا،گریس‌ها توانایی انتقال حرارت و خارج نمودن آلودگی از دستگاه را ندارند و این مسئله به ساختار ژله ای شکل گریس‌ها بر می گردد. مواد تشکیل دهنده گریس‌ها شامل روغن پایه ،ماده سفت کننده و مواد افزودنی است.در حقیقت ماده سفت کننده نقش حامل روغن را به عهده دارد و عمل روانکاری‌ را فقط روغن انجام می دهد،پس فرق اصلی گریس‌ها با روغن ها در وجود ماده سفت کننده است.گریس‌ها را بر اساس نوع روغن پایه (معدنی،سنتتیک،گیاهی)و نوع ماده سفت کننده(صابون فلزی،پلیمرها،مواد معدنی)،دسته‌بندی می نمایند.

 

به طورعمومی در انتخاب گریس باید به موارد زیر توجه نمود:

1- نوع ،ساخت و دمای عملیات ماشین آلات و میزان رطوبت محیط

2- تغییرات درجه حرارت

3- قابلیت ممانعت از زنگ زدگی و خوردگی قطعات ماشین آلات

4- عمر مفید گریس و شرایط گریس کاری مجدد

5- مزایای روانکاری با گریس

6- در مقایسه با روغن های روان کننده عبارتند از :

7- قابلیت ماندگاری در محل روانکاری

8- سهولت مصرف و کاهش دفعات روانکاری

معایب روانکاری با گریس در مقایسه با روغن های روانساز عبارتند از:

1- قابلیت خنندگی کم

2- عدم قابلیت نفوذ به قطعات ریز و مجاری دستگاه ها

3- نیاز به نیروی کار بیشتر برای روانکاری

4- عدم سهولت بسته بندی و انبارداری

5- عدم قابلیت پاک کنندگی و دور نمودن آلودگی ها از سطوح قطعات متحرک

 

چرا گریس؟

آنچه که ذهن برخی از افراد را به خود مشغول کرده ، این است که چرا بجای روغن از گریس استفاده می شود؟ وظایفی که یک گریس به عنوان روانکار انجام می دهد، با وظایفی که روغن انجام می دهد تقریبا مشابه است و آنچه که باعث جایگزینی گریس بجای روغن می شود نوع کاربرد آن است. در برخی از قطعات مانند یاتاقان های چرخ که امکان روانکاری توسط روغن وجود ندارد، نیاز به روانکاری است که بتواند در محل روانکاری باقی مانده و وظایف مورد نظر را انجام دهد. در چنین شرایطی استفاده از گریس تنها راه چاره است که بر اساس نوع کارکرد و تجهیز و قطعه ، گریسی با ساختار مخصوص آن شرایط انتخاب می گردد.

 

آنچه که می توان مزایای گریس نسبت به روغن معرفی کرد موارد زیر هستند:

1- خصوصیات شیمی فیزیکی مناسب برای کاربردهای خاص.

2- آب بندی و جلوگیری از نفوذ ذرات و آلودگی ها.

3- حفظ خواص در برابر نفوذ آلودگی ها در زمان کارکرد.

4- مقاومت در برابر چکه کردن از محل روانکاری.

 

نحوه تولید گریس

برای تهیه گریس ابتدا صابون فلزی مورد نیاز از ترکیب آمینواسید و قلیای فلزی (لیتیم، سدیم یا کلسیم) تهیه شده و سپس در دستگاه مخصوصی، روانساز به آن افزوده می‌شود. برخی از انواع خاص گریس فاقد صابون فلزی بوده و از خاک معدنی بنتونیت برای تغلیظ استفاده می‌شود.

 

موارد استفاده گریس

از گریس برای روانکاری جاهایی استفاده می‌شود که امکان روانکاری مکرر توسط روانساز مایع وجود نداشته و یا مقرون به صرفه نباشد. (مانند قطعات متحرک جلوبندی خودرو) گریس‌ها بر خلاف روغن‌ها وظیفه خنک کنندگی و پاک کنندگی را نمی‌توانند انجام دهند.

 

روشهای تهیه گریس در پالایشگاه

روغنهای نفتی (گریس) یکی به روش تقطیر در پالایشگاه تهیه می‌شوند، به این صورت که بعضی روغنها از چکیده‌های حاصل از تقطیر تحت خلاء یا تقطیر بوسیله بخار آب تهیه می‌شوند. گروهی از این مواد نیز از اختلاط چکیده‌ها و باقی مانده‌ها بدست می‌آیند. چکیده‌های مناسب برای تهیه گریس عبارتند از: هیدروکربنهایی که در مولکول آنها از 25 تا 35 و یا احتمالا 40 اتم کربن وجود دارد. در مولکول باقیمانده‌هایی که به عنوان روغن گریس بکار می‌رود، از 50 تا 60 و حتی گاهی تا 80 و بیشتر اتم کربن وجود دارد. ساختمان مولکولی روغنهای پالایش شده معمولا با روغنهای خام به مقدار قابل ملاحظه‌ای تفاوت دارد. زیرا در جریان پالایش ، واکسها که قسمت اعظم آن را پارافینهای نرمال تشکیل می‌دهد، حذف می‌شوند. ثانیا پالایش از راه استخراج به‌وسیله حلال و عمل جذب سطحی ، بیشترِ مواد غیر هیدروکربنی و معطره‌های چند حلقه‌ای (هیدروکربنهای آروماتیک) و احتمالا بعضی از سیکلو پارافینهای چند حلقه‌ای را حذف می‌نماید.

 


 

 

 

  

 

 

 

 فروش گریس، گریس فروشی، فروش گیریس، گیریس فروشی، عمده فروشی گیریس، فروش عمده گیریس، گیریس چیست، گیریس و روغن موتور، روغن موتور و گیریس، فروش روغن موتور و گیریس، گیریس صنعتی، ساخت گریس، ساخت گیریس، تولید گیریس، تولید گریس، گیریس پایه لیتیوم، گیریس نسوز، گریس لیتیوم پایه، گیریس پایه لیتیوم ضدآب، گریس سیلیکون، گیریس اتومبیل، گریس کامیون، گریس پمپ، سازنده گریس، بسته بندی گریس، بسته بندی گیریس،پرکن گریس، گریس پرکن، دستگاه پرکن گریس

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید
ثبت سفارش

تماس با ما

آدرس: کیلومتر20 جاده قدیم کرج، شهرقدس،
بلوار 45 متری انقلاب، انتهای خیابان چمن، خیابان صنعت

تلفن:          46897086 -021

فکس:         46862890 -021

ایمیل:         info@behafarinco.ir

SANADATA | SanaCMS 7.3

بسته بندی,دستگاه های بسته بندی,سازنده دستگاه,بستهبندی,ماشین سازی به آفرین ,سازنده ماشین آلات,ماشین آلات صنعتی