دستگاه میکسر و هم زن

عملکرد آمینوها

یک‌شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸
Sunday, July 21, 2019
behafarinco

 

 

 
                        

اصلی ترین ساختار پروتئین ها را اسیدهای آمینه تشکیل می دهند که تفاوت اصلی آن ها با کربو هیدرات و چربی در وجود نیتروژن در ساختار سلولی آمینو اسید ها علاوه بر کربن – هیدروژن و اکسیژن است. حدود 20 اسید آمینه اصلی شناسائی و نامگذاری شده است که در یک تقسیم بندی کلی به دو نوع ضروری و غیر ضروری نامیده می شوند. اسیدهای آمینه ضروری آنهایی هستند که بدن قادر به ساخت آن ها نیست و باید از طریق رژیم غذائی تامین شوند ولی بدن قادر به ساخت و سنتز آمینو های غیر ضروری هست. آمینوهای ضروری عبارتند از آرژنین – لیزین – تره اونین- لوسین  – میونین – والین – فنیل آلین –ایزو لوسین  و ...  و آمینو های غیر ضروری : گلیسین – آلین – گلوتامین – لیستین و . ...

و اما از میان آمینو  اسید های ضروری یکسری از آنها به نوع زنجیری شاخه دار (لوسین – ایزو لوسین – والین ) معروفند که بسیار در ساخت عضلات مهم هستند و سریعا جذب می شوند و اثر آنابولیکی بسیار زیادی دارند. البته دلیل جذب سریع آنها این است که به جای کبد در عضلات متابولیزه  می شوند.

نکته مهم اینکه برای عملکرد صحیح باید هر سه آمینو اسید شاخه دار همزمان مصرف شوند و همراه با  با آمینوهای تریپتوفان  (آمینو ضروری ) و تیروزین (آمینو غیر ضروری ) نباید مصرف شود.

پروتئین نمی تواند در بدن ساخته شود مگر اینکه تمام آمینو اسیدهای مورد نیاز موجود باشند. در حقیقت همه آمینو اسیدها باید در محل ساخته شدن پروتئین حاضر باشند. اگر در زمان لازم بعضی از آمینو اسیدها نباشند بقیه آنها یا ذخیره می شوند یا اینکه به وسیله کبد تخریب شده و به انرژی یا چربی تبدیل می شوند .

واضح است که آمینواسیدها تاثیر عمیقی روی سلامت عمومی و توانایی بدنی ما باقی می گذارند. در واقع فرایند آمینو اسید است که اساساً بدن را اداره می کند. برای اینکه این فرایند به موقع و صحیح عمل کند آمینو اسیدها باید نسبت درستی داشته باشد. بسیاری از این فرایندها وابسته به ویتامین ها و مواد معدنی است. به این معنی که اگر یک ویتامین یا مواد معدنی خاص به مقدار کافی وجود نداشته باشد این فرایند مختل می شود.

برای مثال آمینو اسید متونین وابسته به ویتامین B۶ و منیزیوم است یعنی تا زمانی که مقادیر کافی از ویتامین B۶ و منیزیوم در بدن وجود نداشته باشد فرایند متیونین عمل نخواهد کرد. استفاده از مکمل های آمینو اسید برای هر ورزشکاری که می خواهد به حداکثر توانایی بدنی برسد و همچنین ورزشکاران نوجوان که نسبت به بالغین به آمینو اسید بیشتری نیاز دارند ضروری است. اما آمینواسیدها را نمی توان همین طوری مصرف کرد. واکنش های شیمیایی در بدن تعادل دقیقی دارد. چون آمینواسیدها در بسیاری از این واکنش ها درگیر هستند، اگر مقادیر اضافی در نقاط کلیدی زنجیره واکنش ها وارد شود تعادل به هم خواهد خورد. برای مثال این عدم تعادل نه تنها استفاده از مکمل های آمینواسید برای تولید انرژی را بی فایده می سازد بلکه بر عکس می تواند منجر به از دست دادن انرژی شود. چیزی که یک ورزشکار حرفه ای اصلاً دوست ندارد.

در حال حاضر تعداد کمی از آزمایشگاه ها سطح آمینو اسیدها را در بدن را تعیین می کند. این کار از طریق آزمایش ادرار صورت  می گیرد. نمونه ادرار به آزمایشگاه ارسال می شود و به این ترتیب نیاز نیست که ورزشکار برای انجام آزمایش از منزل خارج شود. اگر نتایج آزمایش ادرار قابل تفسیر نباشد پزشکان از آزمایش خون استفاده می کنند. به هر حال آزمایش ادرار ارجح است اگرچه ادرار محصول نهایی سوخت و ساز بدن است.

متعاقب آزمایش های فوق آمینواسید لازم تجویز می شود و متناوباً برای بررسی فرایندهای آمینواسیدی بدن فرد و تشخیص احتمالی هرگونه عدم تعادل آزمایش ها تکرار می شود.

بدین ترتیب اطلاعات زیادی در مورد فرایندهای متابولیک ورزشکاران بدست می آید که به محققان این فرصت را می دهد که مشکلات خود را در این زمینه هر چه بیشتر بشناسند و رژیم غذایی تغذیه ای و مکمل ورزشکاران را برای رسیدن به حداکثر توانایی مطلوب تنظیم کنند.

در کل آمینو اسیدها را می توان به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم نمود در کل ۱۲ آمینو اسید برای ورزشکاران ضروری و لازم است.

 

عملکرد آمینو ها

آرژنین : آزاد کردن هورمون رشد

گلیسین : کنترل افسردگی – آزاد سازی هورمون رشد

اسید گلو تامیک (گلوتامین ) : تقویت سیستم ایمنی- رشد عضله

سرین : تولید انرژی – بالا بردن قند خون

آلانین : جلوگیری از تحلیل عضله

سیستین : ضد پیری و کاهش التهاب و آنتی اکسیدان بافتهای بدن

لوسین – ایزو لوسین – والین ( شاخه دار ): بالابردن توان و ساخت عضله

 

 ایزولوسین:

 BCAA است به عنوان پیش ماده برای گلوتامین استفاده می شود و ایزو لوسین به عنوان سوخت ماهیچه در هنگام تمرین مصرف  می شود BCAA آنابولیسم و آنتی کاتابولیسم را افزایش می دهدو باعث رشد بیشتر سلولهای ماهیچه ای می شود و یکی از منابع BCAA  همان مکمل آب پنیر سازی است.

لوسین:

 مصرف این آمینو اسید در دوران حفظ حجم باعث می شود تا کمترین مقدار حجم را از دست دهید. در کل می توان به جای مصرف مقادیر بالای این آمینو اسید برای حفظ حجم و اثرات آنتی کاتابولیک از مکمل HMB استفاده نمود.

لیزین:

 این آمینو اسید نقش انتقال اسیدهای چرب به سلول های ماهیچه ای را ایفا می کند و به عنوان منابع انرژی در نظر گرفته می شوند و برای تشکیل کارنیتین استفاده می شود.

 

میتونین:

 این آمینو اسید در تخم مرغ، ماست، ماهی و دیگر مواد پروتئینی یافت می شود و خود نقش آنتی اکسیدانی دارد و این آمینو اسید یکی از سه آمینو اسید تشکیل دهنده کراتین می باشد.

 

فنیل آلانین:

 این آمینو اسید علاوه بر این که در مواد پروتئینی یافت می شوند در عدس و برخی تخم میوه ها یافت می شوند این آمینو اسید هم برای کم کردن اشتها و هم به عنوان تسکین درد در بدن عمل می کند.

 

ترئونین:

 کمبود این آمینو اسید باعث می شود تا بعضی از ترکیب های پروتئینی در بدن ساخته نشود و این آمینو اسید تخم مرغ و لبنیات موجود است.

 

تریپتوفان:

 این آمینو اسید باعث ایجاد حالت ایجاد خواب آلودگی در اشخاص می شود و به عنوان یک پیش ماده برای سروتونین در عصب ها عمل می کند و باعث حالت خواب آلودگی می شود. این آمینو اسید بیشتر در ترکیبات کربوهیدرات یافت می شود تا ترکیبات پروتئینی مانند موز و تخم آفتاب گردان و در جایی نیز خواندم که این آمینو اسید در شیر نیز یافت می شود و شاید همین آمینو اسید باشد که وقتی شیر می نوشیم باعث ایجاد آرامش می شود و پیشنهاد می شود که قبل از خواب حتماً یک لیوان شیر بنوشید. حتی این آمینو اسید می تواند باعث کاهش اشتها نیز شود.

 

 والین :

 یکی دیگر ازBCAA ها می باشد یا زنجیره شاخه دار در کل ترکیبات BCAA 33% از پروتئینی که در ساختار عضلات به کار می رود را شامل می شوند BCAAشامل ایزولوسین + والین + لوسین و شامل یکسری گروه متیلی که به هم پیوسته هستند و به زنجیره شاخه دار معروف هستند) والین به نوعی پیش ماده برای آمینو اسیدهای آلانین و گلوتامین نیز می باشد و آمینو اسیدهای زنجیره شاخه دار به عنوان سوخت عضلات در موقع تمرین محسوب می شوند و این بدین معنی است که می توانند به نوعی آنتی کاتابولیسم نیز باشند. در ضمن آمینو اسیدهای زنجیره شاخه دار یا BCAA در پروتئین آب پنیر سازی به مقدار کافی یافت می شوند.

 

گلوتامین:

 گلوتامین یک نوع امینو اسید آزاد می باشد که توسط بدن ساخته می شود و نیازی نیست که حتما از طریق غذا وارد بدن شود با وجودی که ما از طریق غذا گلوتامین به بدن می رسانیم؛ اما با این تفاسیر بدن به مقدار گلوتامین بیشتری نیاز دارد تا بتواند نیاز داخلی خود را مرتفع سازد عمده گلوتامین در عضلات تولید شود.

 عضلات توانایی آن را دارند که آمینواسید را با هم ترکیب کنند تا گلوتامین شکل بگیرد. مقدارگلوتامین تولید شده توسط عضلات حدود 60% کل امینواسید مجود بدن می باشد.

 این گلوتامین در عضلات به عنوان بزرگ ترین منبع ذخیره گلوتامین در بدن به شمار می آید عضلات با آزاد کردن گلوتامین به داخل خون باعث می شوند سطح پلاسما در یک حد معین ثابت بماند و به بافت های دیگر بدن نیز آمینواسید فرستاده شود.

چطور بدن گلوتامین را به مصرف می رساند؟60%امینواسید موجود در عضلات خون و دیگر بافت ها را گلوتامین تشکیل می دهد. این به چه معنی می باشد؟وقتی که ماده ای در بدن به ان اندازه تولید می شود پس نشان دهندهی این است که آن ماده در بدن نقش بسیار حساس و اساسی دارد. پس بدانید که بدن هر روز مقدار زیادی گلوتامین مصرف می کند.

1-  برای عملکرد صحیح سیستم دفایی بدن گلوتامین در سطح بسیار زیاد مورد نیاز می باشد.

2-کلیه ها، کبد، پانکراس، طحال، به خصوص سیستم گوارشی برای عملکرد صحیح به مقدار زیادی گلوتامین نیازمند می باشد.

3- گلوتامین یک انتقال دهنده ضروری نیتروژن برای خارج کردن(ammonia) از داخل مغز، ریه، کبد و روده می باشد. ضمن آن که مقدار زیادی گلوتامین نیز به عنوان یک سد بازدارنده یا همان آنتی اکسیدانت در مقابلglatathione می ایستد درضمن وجود گلوتامین برای دریافت کامل گلیکوجن در عضلات نیز بسیار مهم است. این امینواسید باعث هیدراته تر شدن عضلات (پر به نظر رسیدن عضلات) و افزایش تولید پروتئین در آن ها می شود. گلوتامین باعث افزایش بیشتر ترشح هورمون رشد می شود ثابت شده است که تنها با دریافت 2 گرم گلوتامین از طریق دهان مقدار ترشح هورمون رشد در بدن 4 برابر شده است. همان طور که می دانید این یعنی کمک به رشد عضلات. اگر بخواهیم از عملکرد گلوتامین در بدن صحبت کنیم مطالب خیلی به درازا می کشد و به همین بسنده می کنم که گلوتامین در تمام عملکردهای بدن شرکت دارد و یکی از آن ها سوخت و ساز عضلات می باشد.

برای دست پیدا کردن به مقدار انرژی مورد نیاز بدن ما باید وزن خود را به پوند تبدیل آن را در عدد18 ضرب کنیم عدد بدست آمده مقدار انرژی مورد نیاز برحسب کالری می باشد. برای تأمین انرژی مورد نیاز خود باید حدوداً از 60% کربوهیدرات 30%پروتین و10% چربی استفاده کنیم (وعده قبل از تمرین دارای کربوهیدرات بیشتر جهت تامین انرژی و وعده بعد از تمرین باید دارای پروتین زیادتری برای ترمیم عضلات باشد.

 

تورین:

 این آمینو اسید به فراوانی در بافت ماهیچه ای یافت می شود. تورین مانند انسولین عملکرده و به نوعی مقلد و تقلید کننده انسولین است و به خاطر همین مطلب بعضی از کراتین ها عملکرد بهتری دارند مانن کراتین فسفاژن HPکه در ساختار خود تورین را دارد و باعث حجیم تر شدن سلول های عضلانی می شود و این آمینو اسید باعث کاهش تجزیه پروتئین می شود و در نگهداری حجم بسیار مفید است. بهترین زمان مصرف تورین دقیقا پس از پایان تمرین است.

 

آلانین:

 آلانین به مانند گلوتامین عمل می کند و باعث افزایش حجم سلول ها می شود و باعث پایداری قند خون تحت شرایطی می شود و برای این کار از گلوکز کمک می گیرد و مصرف آن نیز بعد از تمرین بسیار مفید خواهد بود به میزان ۱ الی ۲ گرم بلافاصله بعد از تمرین.

 

آرژنین:

آرژنین سازنده بلوک پروتئینی است که باعث اتساع عروق می شود وهم اکنون می دانیم که ارژنین ماده ی اولیه گاز نیتریک اکسید است. این آمینو اسید باعث می شود تا ترشح هورمن رشد زیاد شود و یکی از بهترین زمانه برای مصرف این مکمل قبل از خواب است زیرا هورمن رشد در شب در هنگامی که ما خواب هستیم ترشح می شود و به خاطر همین است که خواب کافی در طول شب برای بدنسازان بسیار ضروری است.

آرژنین جزء آن دسته از امینو اسیدهاست که بدن قادر به ساختن آن به صورت طبیعی نیست و باید مقدار مورد نیازش را از خارج تأمین کند به همین دلیل بسیار مهم است که دقت کنیم تا وعده های غذایی غنی از آرژنین باشند. در آجیل و دانه های روغنی مثل بادام زمینی و بادام به وفور یافت می شود. همچنین می توان مقداری آرژنین در شکلات و کشمش نیز پیدا نمود.

آرژنین برای به انجام رسیدن بسیاری از پروسه های مربوط به فیزیولوژی عضلات ضروری است.

این پروسه ها شامل ترشح هورمون ها افزایش تولید هورمون رشد پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض.

 به دلیل این که آرژنین ماده اولیه و تشکیل دهنده نیتریک اکسید است: اغلب به منظور تقویت قوای جنسی نیز استفاده می شود.

 مکمل های حاوی آرژنین به سبب این که آرژنین توانایی تولید نیتریک اکسید را دارد در بین مردم رواج یافته اند و همچنین این آمینو اسید قادر به پاکسازی رادیکال های آزاد از خون،  بهبود عملکرد سیگنال های سلول های عضلانی، رهاسازی هورمون رشد، حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است.

 بدنسازان باید به دلیل خاصیت تعدیل نمک نیز به آرژنین علاقمند باشند؛ زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاف می افتد باعث می شود تا بدن ظاهری نرم و پف آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد بر آمدگی به نظر برسند. حفظ نیتروژن بوسیله مصرف نیتروژن مسئله ای است که بین بدنسازان و دانشمندان مورد توافق است. همچنین اعتقاد بر این است که آرژنین قطعا برای رشد مؤثر است که به سبب توانایی در اتساع عروق و سهم آن در سنتز پروتئین است.

 

افرادی که به آرژنین نیاز دارند و چه مقدار از آن کمبود محسوب می شود:

هر کسی که بیشترین میزان نیاز را به آرژنین دارند؛ نوجوانان، بچه های کمتر از هفت سال، قهرمانان، اشخاصی که سعی دارند وزن خود را کاهش دهند و افراد مسن.

 در افراد بزرگسال، آرژنین یک آمینو اسید غیرضروری محسوب می شود. برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان یک آمینواسید ضروری برای تقویت و توسعه سیستم ایمنی در دوران بلوغ محسوب می شود. افرادی که دچار آسیب دیدگی هستند نیز می توانند از فواید مکملی حاوی آرژنین بهره مند گردند؛ زیرا کمبود آرژنین در بدن زمانی که برای ترمیم جراحت نیاز است را افزایش می دهد.

 کسانی که نظر به فوائد جنسی آرژنین دارند نیز می توانند از خاصیّت اتساع عروق آن بهره مند گردند.آرژنین باعث افزایش قطر و ضخامت عروق خونی می شود که دبه موجب آن در هنگام کشش و انقیاض خون بیشتری وارد عضلات می شود. وجود آرژنین باعث افزایش بازده تمرینات سخت بدنسازان می شود. مکمل های حاوی آرژنین می توانند سطح سیستم ایمنی بدن را ارتقا دهند، در نتیجه بدنسازان می توانند سخت تر تمرین کنند و نگران تاثیرات محدود کننده این نوع تمرین و تمرین زدگی که پیامد احتمالی آن است بر سیستم ایمنی بدنشان نباشند.

 بدنسازانی که دوره های مصرف داروهای آندروژنی و استروئیدهای آنابولیک را قطع می کنند نیز می توانند از مصرف آرژنین سود ببرند.

 آرژنین قادر است تا سطح هورمون رشد را در بدن افزایش دهد و این کار را از طریق تقویت اکسیژن مایعو پشتیبانی از فشار خون سالم انجام می دهد. به همین دلیل مکمل آرژنین می تواند برای اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند نیز مفید واقع شود.

 

 میزان مصرف این مکمل و آیا اثر جانبی نیز در پی دارد؟

 افرادی که ناراحتی قلبی و یا سابقه مشکلات روحی وروانی دارند باید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.

 با هیچ نوع آمینو اسیدی امکان "اور دز"(مصرف بیش از اندازه) وجود ندارد. مصرف خیلی زیاد آرژنین می تواند منجر به اسهال، ضعف و سستی و حالت تهوع شود.

 هنوز دز واضح و مشخصی که بهترین نتیجه را در برداشته باشد برای این مکمل مشخص نشده است؛ بنابراین باید با استفاده از آزمون و خطا میزان مناسب را برای خود بدست آورید.

 یک دز خفیف برای مدت یک هفته در نظر بگیرید، اگر مؤثر نبود و اثر جانبی نیز در پی نداشت مقدار مصرف را تا جایی افزایش دهید که سود آن به حد اکثر و ا ثرات جانبی آن به حد اقل باشد. با دوبار افزایش میزان مصرف می توانید بهترین دز را برای خودتان پیدا کنید(3- 9 گرم) این روش شبیه شیوه ای است که برخی از بدنسازان که مبادرت به مصرف انسولین و داروهای استروئیدی می کنند مورد استفاده قرار می دهند.

 اغلب پودرهای پروتئینی موجود در فروشگاه ها با آمینو اسیدهایی نظیر آرژنین تقویت می شوند. با داشتن این پیش زمینه باید توجه ویژه ای به میزان آرژنینی که از منابع مختلف وارد بدن می کنید نشان دهید.

 اگر احساس می کنید قادر به استفاده از روش فوق الذکر برا یافتن میزان دز مناسب خودتان نیستید و این روش برایتان مشکل ساز است می توانید از دستور العمل مندرج بر روی بسته بندی مکمل ها که از سوی شرکت های تولیدکننده توصیه می شوند استفاده کنید.

 

مکمل بدنسازی آرژنین چیست ؟

آرژنین: این آمینواسید فوراً در بدن تبدیل به اکسید نیتریک می شود.

اکسید نیتریک یا همان NO مسئول فرآیند بسیاری در بدن است مثل باز کردن و گشادسازی رگ¬های خونی که برای بدنسازان اهمیت زیادی دارد. این مسئله باعث می شود خون بیشتری داخل بافت¬های مثل فیبرهای عضلانی جریان پیدا کند و در نتیجه اکسیژن، مواد مغذی و هورمون های آنابولیک بیشتری به آن¬ها برسد. NO همچنین توانایی چربی سوزی نیز دارد. دانشمندان فرانسوی دریافته اند که NO سوخت و ساز و تجزیه و تحلیل چربی ها را افزایش می دهد و باعث می شود چربی بیشتری در معرض سوخت به عنوان سوخت بدن قرار گیرد.

 - تعداد اسپرم ها را افزایش می دهد.

 - در آزادسازی هورمون رشد نقش دارد.

 - در ذخیرۀ کراتین مؤثر است.

 - به بهبود زخم ها کمک می کند.

 -  در متابولیسم چربی های بدن دخالت دارد.

 - رشد روحی و بدنی را افزایش می دهد.

 -  در تولید استروژن ها ضروری است.

 - در از بین بردن جوش ها کمک می کند.

- افزایش کارایی ورزشکار

-  بهبود زخم ها و تسریع التیام بافتها

- بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

- بهبود عملکرد قلب و تنظیم فشار خون

- تحریک ترشح هورمون رشد

 

   

 

 

يكي از موادي كه مصرف آن براي انسان توصيه مي شود و فقدان آن پيامدهايي نيز به همراه دارد، آمينواسيد است. درواقع، پروتئين هايي كه در بدن انسان و در غذاها يافت مي شوند، تركيباتي از عناصر گوناگوني هستند كه آمينواسيدها نيز بخشي از آن را تشكيل مي دهند و همانند ساير مواد موجود و لازم بدن، نقشي برعهده دارند. فكر مي كنيد آمينواسيدها چه نقشي در بدن دارند؟

 البته اين گروه از مواد حياتي براي بدن نيز همانند بسياري از مواد موجود در بدن انسان، داراي خواص گوناگوني هستند و فقدانشان مي تواند براي سلامت آدمي مشكل ساز باشد. به طوركل مي توان كمك به بهبود بيماري هاي قلبي، كاهش فشار خون، ارتقاء و سلامت دستگاه ايمني بدن و كمك به پيشگيري و بهبود برخي از اختلالات اعصاب را به فوايد آمينواسيدها در بدن نسبت داد.

 گفتني است، به منظور تأمين آمينو اسيد مورد نياز بدن، مكمل هايي ساخته شده اند كه تا حدي مي توانند به وجود خواص مثبت آمينواسيدها كمك كنند كه البته اين مكمل ها بايستي تحت نظر پزشك مصرف گردند چرا كه براساس مطالعات صورت گرفته، مصرف مكمل هاي آمينواسيد براي خانم هاي باردار و آن دسته از خانم هايي كه در دوران شيردهي به سر مي برند، افراد مبتلا به بيماري هاي قند خون، كليه، كبد و فشار خون بالا مضر بوده و اين مكمل ها بايستي كاملاً تحت نظر پزشك متخصص تجويز شود.

 همچنين لازم به ذكر است كه مصرف مكمل هاي آمينو اسيد، در صورتي كه براساس نظر پزشك باشد، عوارض جانبي چنداني به دنبال ندارد؛ اما در صورت مصرف دز بالا ممكن است به شكل سمي در آمده و يا باعث استفراغ شود.

 

 

 

 

 

 

 

   

دیدگاه خود را بیان کنید
ثبت سفارش

تماس با ما

آدرس: کیلومتر20 جاده قدیم کرج، شهرقدس،
بلوار 45 متری انقلاب، انتهای خیابان چمن، خیابان صنعت

تلفن:          46897086 -021

فکس:         46862890 -021

ایمیل:         info@behafarinco.ir

SANADATA | SanaCMS 7.3

بسته بندی,دستگاه های بسته بندی,سازنده دستگاه,بستهبندی,ماشین سازی به آفرین ,سازنده ماشین آلات,ماشین آلات صنعتی